Space Invaders – 1978

Space Invaders (jap. スペースインベーダー, Supēsu Inbēdā?) – gra na automatach zaprojektowana przez Tomohiro Nishikado, wydana w 1978. Pierwotnie była wytwarzana i sprzedawana przez firmę Taito w Japonii, lecz później licencję na jej produkcję sprzedano firmie Midway Games, będącej oddziałem firmy Bally. Space Invaders jest jedną z najwcześniejszych gier typu shoot ‚em up. Wykorzystuje ona grafikę dwuwymiarową. Gra polega na niszczeniu kolejnych fal kosmitów przy użyciu działka i na zbieraniu jak największej liczby punktów. Przy jej projektowaniu Nishikado inspirację czerpał z popularnych mediów: gry Breakout, powieści Wojna światów oraz filmu Gwiezdne wojny. Musiał również opracować odpowiedni sprzęt komputerowy oraz narzędzia deweloperskie.

Mimo, iż gra jak na dzisiejsze standardy jest prosta, była ona jednym z prekursorów współczesnych gier komputerowych i przyczyniła się do ich przemiany z ciekawostki w światowy przemysł. Space Invaders była bardzo popularna. Wydanie gry spowodowało w Japonii krótkotrwały niedobór monet 100-jenowych, a do roku 2007 firma Taito zarobiła 500 mln dolarów. Księga Rekordów Guinnessa wymienia grę jako top arcade game (najważniejszą grę na automaty).

Space Invaders stanowiła inspirację dla innych gier wideo, była wydawana na kolejne platformy oraz tworzono jej sequele. Wydana w 1980 wersja na Atari 2600 spowodowała czterokrotny wzrost sprzedaży tej platformy i została pierwszą tzw. killer application konsoli gier wideo. Gra była wspominana i parodiowana w wielu programach telewizyjnych oraz stanowiła część kilku wystaw kulturalnych oraz dotyczących gier wideo. Rozpikselowany wrogi kosmita został ikoną reprezentującą całość gier komputerowych.

Space Invaders
Wygląd automatu – wersja pionowa
Wygląd automatu – wersja pionowa
Producent Taito Corporation
Wydawca Midway
Projektant Tomohiro Nishikado
Data wydania lipiec 1978[1]
Gatunek shoot ‚em up
Tryby gry gra jednoosobowa
Język angielski, polski
Wymagania sprzętowe
Platforma automat do gry
Kontrolery dżojstik (wydanie japońskie) lub dwa klawisze (wydanie amerykańskie), jeden przycisk „fire”, dwa przyciski „start”
Parametry automatu
Ekran automatu monochromatyczny, rastrowy o orientacji pionowej

Źródło: wikipedia

Automaty do gier wideo :

dell
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2012 Tech-Net
Wykonanie strony: soft&site